روش صحیح نگهداری ماست


بدون شک بهترین روش نگهداری ماست برای مدت زیاد و حفظ طعم و کیفیت آن، قرار دادن آن در یخچال در دمای 5 تا 7 درجه سانتیگراد و در ظروف سفالی، شیشه‌ای یا پلاستیکی استاندارد است، با اینکه ماست دیرتر از شیر فاسد می‌شود و  تا سه هفته بعد از گذشت تاریخ انقضا نیز قابل مصرف است، اما در صورتی که با نحوه صحیح نگهداری ماست و ظرف مناسب برای این کار آشنا باشید. در این مقاله نحوه نگهداری ماست، ظرف مناسب و نحوه تشخیص ماست فاسد را شرح می‌دهیم.

برای نگهداری ماست چه ماست پاستوریزه و چه ماست خانگی و چکیده، لازم است آن را حتما داخل یخچال و در دمای ۵ تا ۷ درجه سانتیگراد نگهداری کنید. در این دما سرعت رشد کپک‌ها کاهش پیدا می‌کند و مدت بیشتری می‌توان ماست را نگهداری کرد. از نگهداری ماست در دمای اتاق و مقابل نور خورشید خودداری کنید. همچنین بهترین پیشنهاد ظرف برای نگهداری ماست برای مدت طولانی و حفظ طعم و کیفیت آن، ظرف سفالی معروف به کوزه ماست است. ظروف سفالی خاصیت مکندگی بسیار بالایی دارند و به دلیل این خاصیت باعث جذب آب اضافی ماست شده و در نتیجه تولید ماست چکیده و ماست معمولی؛ تفاوت ارزش غذایی و خواص ماست چکیده می‌شود. این ماست، دارای طعمی بسیار خوشمزه بوده و از کالری بسیار بالایی نیز برخوردار است، همچنین نگهداری ماست در ظروف شیشه‌ای و ظروف پلاستیکی استاندارد و به رنگ روشن نیز بلامانع است.

روش‌های تشخیص ماست فاسد

ماست در اثر فاسد شدن مزه تلخی می‌گیرد. این امر ناشی از واکنش‌های شیمیایی و هیدورلیز پروتئین‌های ماست و تجزیه به اسید‌های آمینه تلخ‌مزه است. لذا از مصرف ماست تلخ پرهیز کنید، ولی اگر ماست شما فقط ترش شده فاسد نیست، اما ارزش غذایی قبل را هم ندارد، در صورتی که نحوه صحیح نگهداری ماست را بدانید می‌توانید حتی آن را تا چند هفته بعد از تاریخ انقضا هم مصرف کنید و نیاز به دور ریختن آن نیست.

 

پست‌های مرتبط