مصرف لبنیات در رژیم غذایی


 بعد از بررسی اجمالی گروه غلات , میوه ها و سبزیجات نوبت به نگاهی کوتاه به نقش لبنیات در یک رژیم غذایی سالم می رسد؛ پروتئین ماده مغذی که مسئول ساخت و ترمیم همه بافت ها و اندام ها و سلولهای مغز و استخوان است و همه چیز از سوخت و ساز تا سیستم ایمنی بدن را کنترل می کند. حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کل انرژی مورد نیاز بدن از پروتئین ها تامین می شود که بخشی از آن باید از طریق مصرف لبنیات انجام شود.

لبنیات شامل شیر، ماست، پنیر، دوغ، کشک و خامه می باشد و علاوه بر پروتئین حاوی کربوهیدرات و برخی ویتامینها مخصوصا ویتامین های گروه B و برخی مواد معدنی از قبیل فسفر ، روی ، پتاسیم و علی الخصوص کلسیم است،کلسیم نقش مهمی در حفظ استحکام و سلامت استخوان ها و دندان ها دارد. وبا مصرف روزانه سه واحد لبنیات به طور مثال سه لیوان شیر می توان از ابتلا به پوکی استخوان پیشگیری کرد، اما برای جذب بهتر کلسیم از لبنیات بهتر است از شیر و ماست بدون چربی یا کم چرب استفاده کرد زیرا میزان چربی موجود در شیر و جذب کلسیم از آن با هم رابطه معکوس دارند، یعنی هرچه میزان چربی آن کمتر باشد جذب کلسیم بیشتر خواهد بود.

در ضمن چربی شیر از نوع اشباع بوده و باعث بالا رفتن کلسترول بد خون و در نتیجه بروز بیماری های قلبی و عروقی می شود ، اما در مقابل لبنیات کم چرب به خاطر داشتن کلسیم زیاد میزان کلسترول بد خون را کاهش داده و کلسترول خوب را بالا می برد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

پست‌های مرتبط