رأی منفی مجلس به کلیات بودجه ۱۴۰۰


نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات بودجه ۱۴۰۰ مخالفت کرد. موعد بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در صحن علنی بهارستان فرا رسید؛ براساس اعلام قبلی هیات رئیسه مجلس، بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در صحن علنی مجلس امروز انجام شد. پس از ارائه گزارش سخنگوی کمیسیون تلفیق و اظهارات نمایندگان مخالف و موافق، کلیات لایحه بودجه به رأی مجلس گذاشته شد. تا اینکه کلیات بودجه 1400 با 99 رأی موافق، ۱۴۸ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر، به تصویب مجلس نرسید.

دوازدهم آذرماه دولت آخرین لایحه بودجه عمر خود را توسط حسینعلی امیری معاونت پارلمانی رئیس‌جمهوری به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد در غیاب حسن روحانی؛ غیبتی که بار دیگر حاشیه‌ساز شد. از همان زمان نقدها به بودجه و هزینه‌های آن شروع شد. دولت زا کلیات بودجه دفاع می‌کرد و نقدهای مجلس تنند و آتشین بود. همان زمان بخش خصوصی اعلام کرد که بودجه از دو منظر برای آن‌ها اهمیت دارد: اثرگذاری بودجه بر متغیرهای کلان اقتصاد و اثرگذاری آن بر محیط کسب‌وکار.

رئیس‌جمهوری بارها گفته بود که «بودجه سال 1400، راه را برای تحرک کشور در مسیر پیشرفت و توسعه زیرساخت‌ها باز می‌کند.» اما درنهایت آن‌چنان‌که او می‌خواست نشد و کلیات بودجه 1400 توسط نمایندگان مجلس رد شد. حالا دولت ۲ هفته فرصت دارد تا لایحه را اصلاح کند. تغییرات کمیسیون تلفیق در لایحه تقدیمی دولت، در دو ماه اخیر نقطه جدال میان دولت و مجلس بوده و دولتی‌ها تأکید کرده‌اند که تغییرات شاکله بودجه را نمی‌پذیرند. بااین‌حال در نشست روز گذشته روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس بر اصلاح ساختار بودجه ۱۴۰۰ تأکید شد. حالا باید منتظر ماند و دید دولت در دو هفته پیش‌روی چه اصلاحی روی بودجه انجام خواهد داد؟

پست‌های مرتبط